Ik las Theedozen en olifantenpaadjes van Ronald Koopman uit 2021. Klantgerichtheid is superbelangrijk, dat weet ik zolangzamerhand wel. Dit boek gaf me veel inspiratie om te oefenen alles vanuit het oogpunt van mijn klanten te zien, door allerlei voorbeelden uit het dagelijks leven, meestal geïllustreerd met foto’s die het nóg duidelijker maken. Zoals de theedoos: superveel keuze, een mooie service in een horecagelegenheid.
Behalve als het rommelig is, de groene thee door de hele doos verspreid is en je je als klant een ongeluk zoekt. Ja, zo is mijn eigen theedoos ook …, en is mijn webshop wel logisch ingedeeld? vroeg ik me af. En zo schreef ik nog flink wat aandachtspunten op terwijl ik dit fijne boekje las.

Het marketingboek Theedozen en olifantenpaadjes ….
… maakt duidelijk dat je je vaak niet realiseert dat iets níét vanuit de klant geredeneerd is. Zoals je standaardcontract misschien? Ben jij partij 1 en de klant partij 2? Hoe klantgericht is dat? En: behandel je je klant zoals je zelf behandeld wilt worden? Fout!!! Die klant is heel anders dan jij, behandel hem zoals hij/zij behandeld wil worden. Maatwerk dus. En: let eens op je taalgebruik! Verhuurafdeling? Huurafdeling!
Koopman geeft 132 tips (ik telde ze niet na) die het Service Excellence Model volgen en heel compact zijn: vaak zo’n 100 woorden. De voorbeelden en met name de foto’s, maken de tips heel impactvol. Ook de persoonlijke verhaaltjes zijn goed: de ervaringen met dochterlief en vergeetachtige vader zijn herkenbaar èn goede reminders voor vaak bekende adviezen.
Ik vond de tips wel wat overlappen hier en daar, en de tip over benchmarken over de grenzen van je branche heen staat er twee keer in. Zo beklijft het nóg beter, dat wel. Als je de blogs van Koopman al volgt, zul je ze herkennen, hij publiceerde de tips eerder op LI.
Evaluatie Theedozen en olifantenpaadjes
Het is een makkelijk leesbaar boek door de korte, afzonderlijk leesbare stukjes en ziet er dikker uit dan het is: je leest het binnen een uur of twee weg. Het lijkt me heel geschikt als basis voor een brainstormsessie binnen de marketing en sales afdeling: geen moeilijke theorie maar humoristische spiegels die je worden voorgehouden. En natuurlijk nuttig voor zzp-ers zonder inspirerende collega’s, zoals ik !
Ik gaf het 3 1/2 *